سفره قلمکار طرح مخصوص کد 10013

سفره قلمکار طرح مخصوص کد 10013


  • چهار نفره (100*100)
  • ده نفره (160*240)
  • شش نفره (100*150)
  • شش نفره تا هشت نفره گرد (150*150)
  • هشت نفره تا ده نفره (135*200)

سفره قلمکار طرح مخصوص

سفره قلمکار با داشتن طرح های زیبا و کیفیت عالی زینت بخش خانه های ایرانی شده اند و در 2 مدل گرد و چهارگوش مخاطبان خاص خود را دارند. از پارچه های قلمکار در تهیه رومیزی ، روتختی سفره، سجاده، بقچه، کیف، روسری، دستمال، شال گردن و روفرشی استفاده می شود. در این بین سفره قلمکار سهم بسزایی دارد و به علت داشتن جلوه های ویژه در حضور مهمان موجب تعقیر حال و هوای محیط کار شما می شود و به زینت میزهای کوچک می افزاید.

سفره قلمکار طرح مخصوص

قلمکاری یک واژه فارسی و مترادف چیت سازی است. در اصلاح به هنر چاپ با نقش زدن روی پارچه قلمکاری می گویند. درکل به کار هنری که با قلم صورت میگیرد قلمکاری گفته می شود. این هنر منسوب به دوره شاه عباس صفوی (قرن 11قمری)می باشد و در آن زمان در اوج کمال و شکوه خود بوده. درآن دوره لباس های مردانه و زنانه توسط قلم طراحی می شد.

قلمکاری دربین صنایع دستی نه تنها ارزش فرهنگی اجتماعی دارد، بلکه از نظر اقتصادی نیز حایزه اهمیت است.

جنس پارچه های قلمکار بیشتر از پنبه است. و در مواقعی از ابریشم، کتان، چلوار و یا کرباس هم استفاده می شود. چون پذیرش رنگ در این الیاف به مراتب بیشتر از پشم است و طراحی نقوش در این الیاف کارساز تر است. درعصر حاضر قلمکاری به واسطه قالب های چوبی که دارای نقوش برجسته اند صورت می گیرد.

بنابراین رکن اصلی قلمکاری ساخت قالب های چوبین است.

مراحل تولید سفره قلمکار:

ابتدا جهت خارج شدن مواد زاید و از بین رفتن آهار پارچه آنرا 5 روز در رودخانه قرار داده و دراصطلاح آبخور می کنند. سپس صنعتگر زمینه نخودی پارچه را با پوست انار رنگرزی می کند. در مرحله بعد قلمکار با کمک قالب های چوبی که هرکدام رنگ مجزای خود را دارند به چاپ نقوش مختلف بر روی پارچه می پردازد.

درقلمکاری از 5 رنگ سیاه، قرمز، آبی، سبز، زرد و کاه قهوه ای استفاده می شود. بعد از نقش زدن با رنگ های مشکی و قرمز پارجه را 2الی 3 ساعت در آب روان می شویند تا رنگ های زاید خارج شود و پارچه یکدست و آماده مرحله تثبیت رنگ شود. درمرحله تثبیت رنگ پارچه هارا در ظرف پر از آب درحال جوشیدن می ریزیم و پوست انار ساییده شده و مغز روناس به آن اضافه می کنیم و می جوشانیم تا رنگ آن تثبیت شود. سپس در هوای آزاد قرار می دهند تا خشکیده شود و مراحل منگوله زنی و ریشه تابی شروع می شود تا بر زیبایی سفره قلمکار افزوده شود.

در آخر سفره های قلمکار به بازار ارایه می شود و به دست متقاضیان سفره قلمکار می رسد.

انواع نقوش مهرها:

مهر یا قالب های چوبی قلمکاری که برای ایجاد طرح بر روی سفره قلمکار استفاده می شوند و معمولا در ابتدا حاوی رنگ های تیره و در مرحله دوم دارای رنگ های قرمز،آبی، زرد و عنابی هستند.

این مهر ها دارای طرح های بته جقه، اشکال هندسی گل و برگ، طرح های اسلامی، طزح های شکار، کتیبه های هخامنشی، نقوش حیوانات اهلی و وحشی، نقوش مینیاتوری هستند که بر اساس ذوق و سلیقه ی صنعتگر طراحی می شود.

توضیحات تکمیلی

برند

کلکسیون

سایز

, , , ,

جنس

cothon

میانگین امتیازات

5.00

05
( 5 دیدگاه )
5 ستاره
100%
4 ستاره
0%
3 ستاره
0%
2 ستاره
0%
1 ستاره
0%

تنها مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند می توانید وارد شوید.

5 دیدگاه برای این محصول

هنوز نظری داده نشده است

Main Menu

سفره قلمکار

سفره قلمکار طرح مخصوص کد 10013